logo WACYN_2014

Piekarnia WACYN produkcję swojego pieczywa opiera tylko wyłącznie na naturalnych fermentacjach zakwasów i rozczynów. Nie używa do tego celu żadnych chemicznych (sztucznych) polepszaczy i przyspieszaczy czy też konserwantów. Bazą jest ciasto z mąki żytniej do której dodaje się – w zależności od rodzaju pieczywa, mąkę pszenną oraz uzupełnia różnymi nasionami (pestki dyni, słonecznika, żurawiny, gryki i innych).

Wielogodzinny proces produkcji pieczywa oparty na prowadzeniu naturalnej fermentacji zakwasów skutkuje znakomitymi walorami końcowymi wypiekanego pieczywa. Przekłada się to, na niepowtarzalny zapach i smak chleba, a aromat i wygląd przypomina pieczywo z lat, w których chemiczne dodatki były piekarzom obce. Takie pieczywo zachowuje dłużej świeżość oraz nie kruszy się podczas krojenia.

Piekarnia WACYN wpisuje się swoją produkcją chleba  w pieczywo z tamtych lat. Ważnym czynnikiem  jest również i to, że w dobie masowej produkcji pieczywa z „worka”, gdzie podstawą są sztuczne polepszacze.

Piekarnia WACYN swoimi metodami prowadzenia naturalnej fermentacji zakwasów i rozczyn zachowuje „czystość” produkcyjną wpływającą pro-zdrowotnie na ludzki organizm.

Piekarnia WACYN za swoją konsekwentną pracę nad produkcją pieczywa na naturalnych fermentacjach zakwasów i rozczyn, a bez chemicznych polepszaczy i przyspieszaczy otrzymała wiele nagród min.: dwukrotnie  I Nagroda w Konkursie Na Dobry Chleb, WIKTORIA – Znak Jakości Przedsiębiorców, WIKTORIA – Ambasador Marki, Orzeł Agrobiznesu, Perła Powiatu Radomskiego – Konkurs Starosty Radomskiego na najlepszą firmę, Złoty Orzeł – Mazowiecka Firma Roku 2013. Piekarnia w ostatnich trzech latach uczestniczyła w Prezydenckich Dożynkach w Spale, podając swoje pieczywo na stół Prezydenta RP.

Dlaczego pieczywo na zakwasie i rozczynie ?

           W dobie wyścigów o zysk  i, z wygody  firmy zrezygnowały z naturalnego ukwaszania mąki żytniej i pszennej. Takie ukwaszanie można zastąpić przez wprowadzenie gotowych mieszanek „z worka”, które w swoim składzie zawierają chemiczne (sztuczne) polepszacze i ukwaszacze, które mają w sobie  kwas cytrynowy i inne nienaturalne związki.


Co dają nam polepszacze?

         Ładny  zapach (oczywiście sztuczny),  sztucznie wprowadzony smak (tak jak margaryna o smaku świeżego chleba) oraz polepszenie wyglądu zewnętrznego  i objętości pieczywa czyli produkt jest optycznie większy. Dotyczy to zarówno chlebów jak i bułek. Te związki chemiczne odkładają się w naszym organizmie,  przede wszystkim w stawach (kręgosłupa, w stawach rąk i  nóg) poza tym niszczą nam trzustkę (lawinowy wzrost cukrzycy) oraz jelito grube (rak jelita grubego).


Co daje nam produkcja pieczywa w sposób naturalny?

          W czasie ukwaszania czyli naturalnej fermentacji zakwasów w sposób naturalny wytwarzają się  bakterie mlekowe oraz drożdże kwasowe, które ze sobą żyją w symbiozie. Nie pozwalają one rozwinąć się innym bakteriom: gnilnym czy  chorobotwórczym. Oprócz tego w czasie tej fermentacji wytwarza się wiele substancji lotnych nadających chlebom bardzo dobry smak i zapach. Tak produkowane pieczywo nie wymaga dodawania polepszaczy smaku i zapachu. Utrzymuje długo świeżość, nie kruszy się na drugi czy trzeci dzień. Jest smaczne i lekkostrawne, choć bułki są na pewno wizualnie  mniejsze przy tej samej gramaturze.  Takie jest  właśnie nasze pieczywo.


Co to są bakterie mlekowe?

            Są to takie ,,żyjątka”, które powinny zasiedlać przewód pokarmowy, aby prawidłowo pracował. Zapobiegają one rozwojowi bakterii gnilnych i chorobotwórczych. Nie mamy wtedy wzdęć, zgagi, refluksu oraz nieżytu przewodu  pokarmowego.


W jaki sposób bakterie mlekowe chronią nasz  organizm?  

            Przykład: Kwaszenie kapusty . Do kiszenia używamy beczki niesterylnej, tłuczek do ubijania również jest niesterylny.


Dlaczego pokrojona kapusta nie psuje się? Co ją chroni przed zepsuciem się?
               

           Odpowiedź jest prosta –  naturalna fermentacja czyli duża obecność  bakterii mlekowych. To samo dotyczy ogórków kiszonych. Ogórki wkładamy do umytych  beczek czy słoików i  zalewamy wodą z kranu.  W czasie tej naturalnej fermentacji w sposób spontaniczny wytwarzają się bakterie mlekowe. To one chronią produkt przed psuciem się.

            Podsumowując: Bakterie mlekowe działają  na nasz przewód pokarmowy chroniąc go przed chorobami i zatruciem organizmu toksynami wynikającymi z nieprawidłowego trawienia. Dlatego tak ważne jest abyśmy spożywali pieczywo na naturalnych zakwasach i rozczynach, bez sztucznych polepszaczy. Spożywając kilka razy dziennie pieczywo na polepszaczach wprowadzamy do swego organizmu wiele środków chemicznych niszczących nasze zdrowie. Szczególnie należy zwrócić uwagę na bułki (zwykłe oraz słodkie) ponieważ tych już nie można ujrzeć bez polepszaczy.  Chemiczne bułki spożywamy na śniadanie, kupujemy dzieciom do szkoły, osobom starszym i chorym – w ten sposób nieświadomie zatruwamy organizm swój i naszych bliskich.

Naturalna produkcja pieczywa na zakwasach i rozczynach  jest długoczasowa oraz kosztowna. Niestety nie przynosi ona wysokich efektów ekonomicznych, ale daje  nam dużo satysfakcji z produkcji pieczywa bez chemii. Naszą nie chemiczną produkcję doceniają również komisje konkursowe oraz konsumenci.

plakat-1_90x80cm_szt